Nişan-elbisesi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-günlük-kombinim
Nişan Elbisesi - Evliliğe adım adım

Nişan Elbisesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay Nelerdir?

Nişan elbisesi seçerken dikkat etmeniz gereken her şeyi gerçek anlamda biliyor musunuz? Tercih edeceğiniz nişan elbisesinin seçiminde olmazsa olmaz püf noktaları değerlendirmeniz ve buna göre seçiminizi yapmanız gerekmektedir. Çünkü eminiz ki o günün unutulmaz istediğiniz kadar, kusursuz bir gün yaşamak istiyorsunuzdur. Bunu sağlamak adına seçtiğiniz ortam kadar, seçtiğiniz elbise veya kombin size büyük güç katacaktır.

1-Mekâna Göre Nişan Elbisesi Seçimi

Nişan elbisesi seçiminde şüphesiz ki bulunduğunuz mekânın fazlasıyla etkisi vardır. Bazen bir mekân tutulur, bazen de müstakil evinizde aile arasında şık bir nikah töreni organize edilir.

Mekâna göre nişan elbisesi seçerken bilmeniz gereken en temel unsurlar, konum olarak evden uzaklaştıkça ve saat olarak geceye yaklaştıkça etek boyunun uzaması ve eteğinin hacminin artması gerekmektedir. Ayrıca tüm bu durumlarda daha uzun topuklu ayakkabı ve koyu makyaj tercihi en doğru seçim olacaktır. Aile arasında yapılacak bir nişanda, daha sade ve netliğin yansıtıldığı renklerin seçildiği elbiselerin tercih edilmesi uygundur.

beyaz-elbise-ile-evlilik-teklifi
Evlilik teklifine uygun beyaz elbise

Evde yapılacak bir törende nişan elbisesi olarak kısa, çok kabarık olmayan abiyeler ile dantelli abiye modellerinin en fazla tercih edilen ürün grubu olduğunu söyleyebiliriz. Eğer gündüz saatlerinde bir açık hava nişan organizasyonu planlıyorsanız, düz kesim şifon nişan elbiseleri giyilebilir. Gece, otelde ya da davet salonunda yapılacak nişan töreninde ise kabarık nişan kıyafetlerini tercih ederseniz fazlasıyla gösterişli, iddialı ve şık bir nişan kombini yaratmış olursunuz.

Evde nişan elbisesi nasıl olmalı diye düşünürseniz, bulunduğunuz ortamın darlık-genişlik boyutunu kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Eğer alanınız dar ise daha rahat edeceğiniz formda bir nişan elbisesine yönelmelisiniz. Ayrıca evde yapılan nişan organizasyonlarında son dönemlerde çok fazla tercih edilen ön kısmı arka kısmına oranla daha kısa olan nişan elbiselerini de kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

2-Mevsime Göre Nişan Elbisesi Seçimi

Özellikle ev dışında bir mekânda yapılacak nişan törenleri için, nişan töreninin gerçekleşeceği mevsim de nişan kıyafetlerini seçerken fazlasıyla belirleyici olmaktadır. Örneğin; kışın nişanda ne giyilir derseniz size uzun kollu abiye modellerini tavsiye ederiz. Kadife nişan elbisesi de kışlık nişan elbisesi olarak tercih edilebilir. Şifon ve tüllü nişan elbiseleri de ilkbahar ve yazın yapılan nişan organizasyonunda giyilebilir.

Nişan elbisesi seçimi yaparken mevsimin belirleyici olduğu bir konu da elbisenin rengidir. Sonbahar ve kış mevsimlerinde lacivert, mürdüm, mor ve bordo nişan elbiseleri gibi koyu tonlarda seçimler yapabilirsiniz. İlkbahar ve yaz için ise renkli nişan elbiseleri tercih edebileceğiniz gibi, sarı ve pembe nişan elbiseleri uygun seçimler olabilir. Ayrıca fark yaratmak isterseniz son 10 yılın en iyi renkleri makalemize göz atarak kolaylıkla renk seçimi yapabilirsiniz.

3-Konsepte Uygun Nişan Elbisesi Seçimi

Nişan elbisesi seçimi adına bulunduğunuz ortamın konsepti çok büyük önem arz etmektedir. O gün müstakbel nişanlınızla olduğu kadar bulunduğunuz ortamla hem konsept hem de renk uyumunu doğru sağlamalısınız. Örnek verecek olursak, seçtiğiniz nişan teması eğer doğa renklerini simgeleyen tonlarda seçilmişse seçtiğiniz nişan elbisesi kombini de benzerlik içeren detay ve renk tonlarını içermelidir.

4-Vücut Tipine Göre Nişanlık Seçimi

Nişan elbisesi seçiminin püf noktalarından biri de kendi fiziki yapınızı doğru tanıyıp, en iyi özgüveni sağlayacak olan tasarımları tercih etmelisiniz.

Temel olarak vücut tipleri 4 çatı etrafında toplanmaktadır. Bunlar; armut, elma, dikdörtgen ve kum saati vücut tipi şeklindedir. Kendi fiziki analizinizi bu 4 çatı etrafında değerlendirerek sağlayabilirsiniz.

Kırmızı Nişan Elbisesi
Kırmızı Elbisesi

Eğer göğüs bölgeniz dar, basenleriniz geniş ise, balık model nişanlık yerine A kesim uzun nişan elbiselerini tercih edebilirsiniz. Çünkü balık model nişan elbiseleri, kum saati vücut tipine sahip gelin adayları için daha uygundur.

Elma vücut tipine sahip gelin adayları, göğüslerini olduğundan küçük göstermek için üst kısmı daha sade nişan elbiselerini tercih edebilirler.

Dikdörtgen vücut tipi için ise düz kesim elbiseler daha uygun olacaktır. Bu vücut tipindeki gelin adaylarımız için en uygun nişan elbisesini nasıl seçeceğinize dair daha fazla ipucu vermemiz gerekirse, herhangi bir tasarıma sahip olmayan nişan elbiselerinize netlik yaratan ana renkleri tercih etmenizi öneririz. (Lacivert, siyah gibi)

Eğer armut tipi vücut yapısına sahip bir gelin adayı iseniz, büyük beden nişan elbiselerini tercih etmeniz uygun olacaktır. Örneğin; A kesim büyük beden abiye modellerine bakabilir, düz kesim abiyeler giyebilirsiniz.

5- Nişanlınıza Uyumu Sağlayacak En Doğru Kombin Seçimi

Dikkat etmeniz gereken konulardan biri de damat adayı ile olan renk ve detay uyumunuzu sağlamaktır. Erkek nişan kıyafeti için seçenekler genellikle siyah, gri, lacivert, bordo ile sınırlıdır. Müstakbel eşiniz, siyah bir nişanlık takım elbise giyecekse, sizin de mürdüm ve siyah nişan elbiseleri gibi koyu tonlarda bir model seçmeniz en doğru tercih olacaktır.

Küçük detayların büyük etki yaratacağını sevgili kombini yaparken de fazlasıyla fark etmişsinizdir.  Gelin damat nişan kıyafetleri arasındaki uyumu da sağlamanın bir diğer yolu sizin seçtiğiniz elbisenin kumaşından cep mendili veya nişan buketinizle uyumlu damat yaka çiçeği tercih etmektir.

Sosyal Kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz:

TikTok
Youtube
Instagram
Facebook
Twitter
Pinterest

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz