Renk_Seçiminin_Hayatınızdaki_Önemi-5760x3840.docx
Renk_Seçiminin_Hayatınızdaki_Önemi-5760x3840.docx

Günlük Kombin de Renk Seçiminin Hayatımızdaki Önemi Renk seçimi, karakterinizi dış dünyaya kusursuz yansıtır. Renkler, yapılan araştırmalara göre ruh halinizi en iyi şekilde gösteren, ilk izlenimde çevrenize farklı frekanslarda enerjiler gönderen kusursuz objelerdir.

Her gün farklı bir frekans yaymak ve çevrenizde farklılık yaratmak, sizi monotonluktan taşıracak önemli bir eşiktir. Bu eşiği aşmak için renkler arasındaki frekans uyumunu sağlamalı ve en doğru günlük kombine ulaşmalısınız.

“Günlük kombin yaratırken bazen zorluklar yaşarız. Aklımıza pek çok soru işareti gelir.”

  • Giyeceğim kombin katıldığım ortam için doğru tercih mi?
  • Seçtiğim elbise katılacağım toplantı için çok mu iddialı?
  • İş görüşmesinde hangi rengi tercih etmeliyim?
  • Düğün için seçtiğim abiye doğru mu?

İnkâr edemeyeceğimiz kesin bir şey varsa o da hepimizin, her gün biraz daha iyiyi istiyor olmasıdır. Doğru renk seçimi, doğru kombin yapma bize her gün yeni bir basamak yukarıda hissettirecektir.

Günlük Kombin de Renk Uyumu Nedir?

Günlük Kombin de Renk Uyumu Renklerin kusursuz kodlanmış bir dili vardır. Ve bu dili en doğru şekilde kullanırsanız kendinizi en doğru şekilde tanımlayabilirsiniz. Renk uyumu, bu dili en doğru şekilde kullanmanızı sağlayan faktördür.

Günlük kombin ile Renk Uyumu, Renklerin kusursuz kodlanmış bir dili vardır.
Günlük kombin ile Renk Uyumu, Renklerin kusursuz kodlanmış bir dili vardır.

Uyumu sağlamadığınız bir kombin, özensiz bir çalışma yapmışçasına dikkat dağıtıcı ve üzerinizdeki algıyı değiştirecek kadar büyük öneme sahiptir.

Renk uyumunu, dilimizde yeni yeni yer edinmiş olan ‘kombin’ olarak da tanımlayabiliriz. Gelin birlikte kombin’ in tarihçesine kısaca bir göz atalım.

 

Kombin’ in Tarihçesi ve Anlamı

Kombin kelimesi, Fransızca ‘combiner’ (ikişer ikişer birleştirmek) fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince’ de aynı anlama gelen combinare fiilinden türetilmiştir.

Bu sözcük Latince bini “çift, ikişer” sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir.

Günümüzde Kombin kelimesi’ nin en yakın olduğu tabir ise iki veya daha fazla nesnenin görsel ve renk uyumunu sağlamak anlamında kullanılmaktadır. Peki doğru kombin sağlamanın bizim üzerimizdeki etkileri nelerdir, hemen göz atalım.

Doğru Kombinin Hayatımızı Değiştirecek 5 Çarpıcı Etkisi

1. Günlük kombin ile Fark Yaratın

Fark yaratmanın önündeki en büyük engel sürü psikolojisinin etkisine girmektir. Bu psikoloji, pek çok insanın aynı düşünmesine, aynı şekilde davranmasına, hatta aynı giyinmesine sebep olmaktadır.

Serbest seçimle giyinebileceğiniz bir toplantı hayal edin. Herkesin lacivert ceket, lacivert pantolon, beyaz gömlek giyerek katıldığı bir toplantı ki genel toplum psikolojisi size o ortama o renkleri seçmenizi söyleyecektir. Şimdi o masadan kalkın ve uzaktan bir bakın yapılan konuşmaları kafanızda canlandırın. O an söylenilenlerin farklılığını dahi ayırt edemeyeceğiniz bir ortam gibi hissedeceksiniz.

Bu anlamda yine o ortama uyumlu fakat sizin farkınızı yansıtacak seçimler, aynı düşünceyi (renk ve kombin seçiminizden dolayı) farklı şekilde taşıyacaktır.

 

2.Günlük kombin ile İlk İzlenimde Daha Başarılı Olun

Yapılan araştırmalar sonucunda ilk defa bulunduğunuz bir ortamda, karşılaştığınız insanların sizlerle ilgili yargılarının, düşüncelerinin ilk 30 sn’ de oluştuğu gözlemlenmiştir. Peki neden bu kadar önemli?

Hemen açıklayalım. Yarattığınız ilk izlenim etkisi, vedalaşırken yarattığınız etkiyle %85 oranında benzerlik göstermektedir.

Yani anlaşılacağı üzere ilk intibada doğru etkiyi yaratamazsanız, söylediğiniz sözlerin %15 gibi bir oranla etki mücadelesi vereceğinizi unutmayın.

Bir başka deyimle insanlar, genel kültür araştırmalarında hemen hemen her şeyin ilkini merak eder. Çünkü ilkler keşiftir, sonrakiler ise o ilki yaşatmaya çalışanlardır. Yani daha az kalıcılığı olan ve daha kolay unutulandır. Kendi keşfinizi yaptığınızda, yarattığınız etki unutulması imkansıza yakın olacaktır.

3. Günlük kombin ile İlişkinizdeki Etkisini Yaşayın

İlişkilerdeki renk uyumunun en çarpıcı gerçeğini tek cümleyle açıklamak gerekirse;

‘Aynı renklerde uyumu yakalayan insanların aynı duyguları paylaştığı’ iddia edilmektedir.

Bundan dolayıdır ki ikili ilişkilerde insanlar değer verdikleri kişilerle her anlamda uyum sağlamaya çalıştıkları gibi giyim tarzı konusunda da fazlasıyla uyum sağlamaya çalışmaktadırlar. Hatta özellikle 2000’li yıllar sonrasında fazlasıyla trend olan ‘sevgili kombini’ tabiri hayatımızdaki yerini fazlasıyla almıştır.

Sevgili kombini sağlarken, bazen renklerle bazen de küçük tasarım (ayrıntı) uyumu ön planda olmaktadır. Farklı bir bakış açısıyla ilişkiler de birer kombin yani birbirinin tamamlayıcısıdır.

4. Günlük kombin ile Özgüveninizi Artırın

Yaptığımız seçimler, hayatımızın yön göstericileridir. Kıyafet seçimi de insanlar üzerinde yarattığımız etkinin yol göstericisidir. Örnek verecek olursak, kırmızı giyen bir insanın diğer insanlar üzerinde iddialı, azimli ve kararlı olduğunu yansıtan bir karakter izlenimi yarattığı gözlemlenmiştir. (Diğer renklerin analizini görmek için tıklayınız.)

Bundandır ki; doğru kombin ve renk seçimiyle, insanlar üzerinde etki bırakacağımızın bilincinde, fazlasıyla özgüven sahibi oluruz. Bu da renklerin, karakterimizi en iyi yansıtma biçimidir.

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde aktif olarak konuşulan dillerin sayısı 7000’in üzerindedir. Ve buna bir dil de biz ekleyecek olsaydık bu şüphesiz ki renklerin dili olurdu.

5. Günlük kombin ile Gücü Hissedin

Gücü, yaratılan etkinin yoğunluğu olarak yorumlayabiliriz. Gelin birlikte doğru güç etkisini, nasıl yaratacağımızı bir düşünelim.

Marka algısının, günümüzde fazlasıyla tasarımların önüne geçtiğini gözlemleyebiliyoruz. Bunun temel sebeplerinden birisi marka gücünün, en etkili uyarıcılardan biri kimliğine bürünmesidir.

Eğer gücü hissetmek ve bu gücü doğru kullanmak istiyorsak, uyarıcıların da bütünlüğünü sağlamalıyız. Bunu nasıl yapacağımızı öğrenmek için hadi kendimize aşağıdaki soruları soralım ve gücümüzü kusursuzluğa biraz daha yakınlaştıralım.

  • Marka tasarımları, tarzıma uygun mu?
  • Renkler, ben de nasıl etki yarattı?
  • Marka kalıpları, fiziki yapıma uygun mu?
  • Fiyat- Kalite oranı, uyumlu mu?
  • Seçilen ürün kumaşı, mevsime uygun mu?

Sosyal Kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz:

TikTok
Youtube
Instagram
Facebook
Twitter
Pinterest

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz