hangi-urunleri-birlikte-kombin-yapmaliyim
hangi ürünleri birlikte kombin yapmaliyim

Kombin Nedir?

iyi-kombin-yapmak-neden-onemlidir
iyi yapmak neden onemlidir

Tekstil alanında çok çeşitli terimler bulunmaktadır. Bu terimler günümüz dilinde fazlasıyla yer edinmiştir. Kombin, neden önemlidir? Sizler için doğru kategori ve renk uyumunu sağlayacak tüm detayları açıklamaya çalıştık.

Birbiriyle uyumlu kıyafetlerin seçilerek bir grup oluşturulmasıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde tekstil alanında üretilmiş pek çok ürün kategorisi vardır. Ayrıca tüm bu gelişmeler her dönem bizlere yeni kategoriler yaratarak çeşitliliğimizi artırarak kombin yapma konusunda işimizi fazlasıyla kolaylaştırmaktadır.

Bunların arasından seçim yapmak ve doğru ürün gruplarını bir araya getirerek en doğru uyumu sağlamak yarattığımız izlenim açısından hayati önem taşımaktadır. Peki tam anlamıyla neden bu kadar önemli, geçmişten günümüze inceleyelim ve detaylarını inceleyelim.

Geçmişten Günümüze Kombin (1900-2000)

Geçmişten günümüze bir moda yolculuğu yapalım ve şöyle bir bakalım. Gözümüzde canlanan ilk renkler, ağırlıklı olarak vintage kategorisinde yer alan koyu renkler (kahverengi, gri siyah gibi) olmaktadır.

Bunun temel sebeplerinden bir tanesi renklerin dönemsel olarak favori renklere dönüşmesidir. Bir diğer sebebi ise üretim açısından teknolojinin bazı zorluklar yaratması ve tekdüze üretimlerin sağlanıyor olmasıdır.

Bu durum, kombin yaratma açısından her ne kadar zorluk yaratmasa da özellikle farklı renklerle renk uyumu sağlamaya çalışanlar için fazlasıyla zorluklar yaratmıştır.

Renklerden biraz uzaklaşarak tarz olarak giyilen ürün kategorilerine baktığımızda kadınlarda genellikle elbise, erkeklerde de daha klasik erkek kombini sağlandığını düşünmekteyiz. Kombin yaparken içinde bulunduğumuz döneme uygunluk sağlama her açıdan hayatımızın başrolü olmuştur.

Renk uyumu ve doğru ürün seçimi konusunda, bulunduğumuz döneme ve topluma ayak uydurmak, giyimimizin ve yaptığımız kombinlerin temellerini oluşturmaktadır.

Aslına bakarsak trend olan ürün gruplarını hepimiz büyük bir heyecanla bekliyoruz ve en azından yeni bir tarz arayışı adına mutlaka denemek istiyoruz. Yeni bir keşfe çıkmak gibi güçlü bir his yaratan bu durum bize aynı zamanda mükemmel bir özgüven aşılayacaktır.

İyi Kombin Yapmak Neden Önemlidir?

hangi-urunleri-birlikte-kombin-yapmaliyim
hangi ürünleri birlikte yapmaliyim

Kıyafet seçimi ve başarılı kombin yapmak, kişinin karakterini dışa yansıtan en temel unsurlar arasında yer almaktadır. Kişinin doğru seçilmiş bir kombin, o kişinin etkinlik düzeyini belirleyebilmektedir.

Bu durumun yarattığı etkileri araştırdığınızda karşınıza şaşırtıcı olasılıklar çıkmaktadır.

Seçtiğiniz ürün grubu, ‘tshirt mü, yoksa gömlek mi’ neden bu kadar önemli diye düşünecek olursanız geçmişten günümüze kadar sürüklenen ciddiyet, netlik, rahatlık gibi temsili etiketler ürün gruplarının üzerine yerleşmiştir.

Bundan dolayı kombin yaparken, hangi etikete sahip ortama katılacağımızın seçimine doğru karar vermeliyiz. Şimdi birlikte ürün gruplarının yarattıkları algılara biraz değinelim.

Rahatlık

Rahatlık izlenimi vereceğimiz ürün grupları genellikle; tshirt, Bermuda, penye şort, eşofman altı, keten pantolon, mayo şort, terlik ve spor ayakkabı gibi ürünlerdir.

Netlik

Netlik izlenimi vereceğimiz ürün grupları genellikle; polo-tshirt, casual ceket, kanvas pantolon, denim pantolon, spor penye gömlek, basic spor ayakkabı gibi ürünlerdir. Netliği sağlayacağımız ürünler genellikle basic yani tek renk olarak tercih edildiğinde etkisi fazlasıyla artacaktır.

Disiplin

Disiplin izlenimi vereceğimiz ürün grupları genellikle; basic gömlek, klasik ceket, casual ceket, kanvas pantolon, kumaş pantolon, klasik ayakkabı gibi ürünlerdir. Disiplin etkisini artırmada en önemli unsur ise renk uyumudur. Bu konuda da en önemli detay yaptığımız renk seçimlerinin en fazla üç renk sınırında kalmasıdır.

Hangi Ürünleri Birlikte Kombin Yapmalıyım?

Seçtiğimiz ürün gruplarının yarattığı 3 önemli etkiyi sizlerle paylaştık. Bu etkiyi korumak için eğer üst grup olarak rahatlık kategorisinde olan bir ürün grubunu tercih edecekseniz alt grup seçiminde de yine aynı kategoriden ürün seçmeniz daha doğru olacaktır. Bu durumda özellikle doğru kombini sağlamada işinizi biraz daha kolaylaştıracak tabloyu, aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

Rahatlık Netlik Disiplin
Tshirt Polo-Tshirt Basic Gömlek
Kısa Kollu Gömlek Basic Tshirt Klasik Ceket
Keten Gömlek Spor Hırka Casual Ceket
S-Shirt Triko Kanvas Pantolon
Bermuda Casual Ceket Kumaş Pantolon
Şort Kanvas Pantolon Klasik Ayakkabı
Eşofman Altı Denim Pantolon
Keten Pantolon Penye Gömlek
Mayo şort Basic Spor Ayakkabı
Terlik
Spor Ayakkabı

Kombin yaparken yukarıdaki tabloda bulamadığınız ürün gruplarını, bazı ipuçlarıyla kendiniz kolaylıkla kategorilere ayırabilirsiniz.

Üst Grup

  • Seçim yaparken seçtiğiniz ürün yakalı mı yakasız mı ayrımı ile kategori ayrımı yapın.
  • Yaka tasarımı hangi yakalı ürüne (Polo-Gömlek) daha yakın ise o kategoriye yönelin.
  • Son kural, seçtiğiniz ürün herhangi bir baskıya sahip mi yoksa sadelik ağırlıklı bir ürün mü?

Alt grup

  • Alt grup seçimi yapmak bu alanda belki de en kolay tercih edebileceğiniz kısımdır. Rahatlık, netlik ve disiplin kategorilerine göz attığınızda katılacağınız bir toplantı ise toplantı kombini başlığının yer aldığı kategorideki ürünlere en yakın ürünü tercih etmelisiniz.
  • Alt grup seçiminde en fazla dikkat etmeniz gereken nokta ise pantolonunuzun kumaş seçimidir. Doğru kumaşı seçmediğinizde kolay kırışıklık yaşayabilir ya da kolay deforme olabilir. Bu durumda özellikle sizi bir anda zorda bırakacak durumlara sebep olabilir.

Kombin yaparken dikkat ettiğiniz tüm detaylar, sizin insanlar üzerindeki etkinizin kalıcılığını fazlasıyla artıracaktır ve bunun gerçekleşme olasılığını düşünmek bile size kusursuz bir özgüven sağlayacaktır.

Doğru renk uyumu ve doğru renk seçiminin ‘olmazsa olmaz’ olduğunu unutmayın.

Sosyal Kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz:

TikTok
Youtube
Instagram
Facebook
Twitter
Pinterest

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz