Ana Sayfa Kombin Kombin Yaparken En Çok Zorlanılan 10 Renk

Kombin Yaparken En Çok Zorlanılan 10 Renk

3
Kombin_Yaparken_En_Çok_Zorlanılan_10_Renk-3.docx
Kombin Yaparken En Çok Zorlanılan 10 Renk-3

Kombin Yaparken En Çok Zorlanılan 10 Renk konusunu inceliyoruz.

Kırmızı

Kombin Yaparken En Çok Zorlanılan 10 Renk

Kırmızı, günlük hayatımızda oldukça sık karşılaştığımız ve kullandığımız iddialı bir renktir. Tekstilde ve giyim mağazalarında fazlasıyla kullanılmasının temel sebebi kırmızı renginin fazlasıyla dikkat çekici olmasıdır.

Kırmızı rengi; sarı, beyaz, yeşil, mavi ve siyah renkleri ile fazlasıyla uyumludur. Eğer kırmızı renginin etkisini artırmak istersek kontrastı en iyi sağlayacak rengin siyah olduğunu ve rengin iddiasını daha da artıracağını unutmamalıyız.

Fakat eğer kendinizi olması gerekenden fazlasıyla iddialı olarak düşünerek bu iddiayı azaltmayı tercih edecekseniz, siyahın en zıttı renk olan, beyaz tercih edilmelidir. Renk uyumu açısından en doğru seçim olacaktır.

Gri

Gri, pek çok yorumcuya göre frekans olarak çok olumlu bir renk olarak yorumlanmasa dahi uyumu sağlanan renklerin etkisiyle farklı bir kimliğe bürünmenizi sağlayabilecek önemli bir renktir. Kırmızı, pembe, mavi, siyah ve ultraviyole renkleri ile en kusursuz renk uyumu sağlanabilir.

Sarı

Sarı rengini, hayatımızdaki mevsimlik işçi olarak yorumlarsak sanırım yanılmayız. Dönem önem fazlasıyla trend olan fakat istikrarını tam anlamıyla sağlayamayan zor bir renktir.  Fakat sarı rengini sevenler için olumlu tarafından bakacak olursak eğer, sarı rengi moda tasarımcılarının vazgeçemediği renklerden biridir.

Bundandır ki tercihi azalan bir sarı renk tonu daha pastel renklere dönüştürülerek fazlasıyla tercih edilecek kıvama getirilmektedir. En iyi renk uyumu sağladığı renkleri sıralayacak olursak; mavi, lila, mor, gri ve siyah ile birlikte kombin yapıldığında sarı mükemmel uyum sağlayacaktır.

Turuncu

Turuncu, oluştuğu renk karışımlarına bakıldığında sarı rengine en yakın olan renk olmasına karşın tercih konusunda sarı rengi de dahil olmak üzere tercih konusunda pek çok rengin gerisinde yer almaktadır.  Yine de turuncu rengini tercih etmek isteyenler için en uyumlu olduğu renkleri şöyle sıralayabiliriz; mavi, lila, mor, beyaz ve siyah.

Kahverengi

Kahverengi, Retro (geçmişin modasına benzer) ve vintage (geçmişin modası) kategorisinde yer alan giyim tarzında fazlasıyla karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla renk seçimlerini yaparken uyumlu renkleri de aynı kategorilerden seçersek en iyi uyumu sağlayabiliriz.

Uyumlu olduğu renklere örnek verecek olursak; Turkuaz, bebe mavisi, pembe, yeşil ve bej renkleri ile kahverengi eşsiz uyumu yakalayabilecek renklerdir. Ayrıca rengin vurgusunu artırmak için ton seçimine çok dikkat ederek pastel sarı ve siyah gibi zıt iki renk kahverengi ile gayet uyumlu renklerdir.

Mavi

Kombin Yaparken En Çok Zorlanılan 10 Renk

Mavi, son yılların en çok tercih edilen renklerinden birisidir. Fakat bununla birlikte uyumu konusunda en fazla zorlanılan renklerden bir tanesidir. Mavi rengi; kırmızı, sarı, beyaz, kahverengi, gri, turuncu ve pembe ile fazlasıyla uyum gösteren bir renktir. Anlaşılacağı üzere en fazla zorlandığımız renklerden birisi olan mavi, aslında renk uyumu konusunda fazlasıyla renk alternatifine sahiptir.

Fakat zorlanılan önemli konu mavi renginin çok fazla tonunda üretim sağlanmasıdır. Bundan dolayı eğer yukarıda belirttiğimiz renk tonlarıyla kolaylıkla kombin sağlamak istiyorsanız mavinin tonuna ve kombin yapacağınız rengin tonuna fazlasıyla dikkat etmelisiniz. Eğer pastel bir mavi tonu alt grup seçimi yaptıysanız, üst grup için pastel bir sarı tonu seçimi yapmalısınız. Renk uyumu açısından yapacağınız en doğru hamle bu olacaktır.

Yeşil

Yeşil, hemen hemen her alanda fazlasıyla kullanılan bir renktir. Bunun en temel sebebi yeşil renginin gözlerimizin en duyarlı olduğu renk olmasıdır. Buna kısaca bir örnek verecek olursak eğer ağaçların yapraklarındaki ton farklılıklarını ne kadar kolay fark ettiğimizi hayal edebilirsiniz.

Yeşil rengi duyarlılığı yüksek olan bir renk olduğu için renk seçimi yaparken yine aynı şekilde fazla dikkat çeken bir renk seçersek, doğru renk uyumu sağlanamayabilir. En uyumlu olacağı renkler sırasıyla; siyah, kahverengi, sarı, gri, bej, beyaz, krem rengi şeklindedir.

Pembe

Pembe rengi toplumumuzda genellikle mavi rengi ile birlikte cinsiyetçi renklerden biri olarak yorumlandığından dolayı günümüzde bile kısıtlı olarak kullanıma uygun görülmektedir. Tüm bunların aksine pembe yenilikçiliğin çağrışımını yapan ve özellikle üzerinde pastel çalışmaların fazlasıyla yapıldığı önemli ve çekici bir renktir.

Renk uyumu, konusunda ise tonlama alternatifi az olduğundan dolayı yine kombin konusunda fazlasıyla dikkat etmemiz gereken renklerdendir. Yani kombin yapacağımız renklerin tonları da bir hayli önemlidir. En uyumlu olduğu renkleri sıralayacak olursak; beyaz, turkuaz, bebe mavisi, mint yeşili, pastel sarı şeklindedir.

Turkuaz

Turkuaz rengi, fazlasıyla tercih edilen bir renktir. Tercih edilmesindeki en temel unsur, dinlendirici ve sükuneti simgeleyen bir renk olmasıdır. Tercih edilirken tonlama konusunda dikkat edilmelidir.

Net ve karanlık renkler kesinlikle tercih edilmemeli aksine pastel renklerle uyum sağlanmalıdır. Renk uyumu düzenine göre sıralayacak olursak; pastel kırmızı, pastel sarı, bej ve pastel mor renkleri ile kusursuz bir uyum içerisinde olacaktır.

Ultraviyole

Ultraviyole rengi, mavi ve kırmızının birleşiminden oluşan ve modaya özgü benzersiz renk kombinasyonlarına sahip bir renktir. Renkler konusunda dünyanın önde gelen ve otorite olarak kabul edilen enstitüsü Pantone, 2018 yılında ultraviyole rengini yılın rengi seçmiştir.

Görsel olarak ilk bakışta ‘tercihi zor’ imajı veren ve zihnimizde kombinini zor yaptığımız bir renk olarak düşünsek de hemen hemen her renkle kolayca uyum sağlamaktadır. Düşünülenin aksine spektrumdaki tüm renklerle eşleşmesi çok daha kolaydır. Ayrıca zihinde kalıcılığı yüksek olan bir renktir.

Renk uyumu düzenine göre sıralayacak olursak en başta yer alan renkler; beyaz, siyah, mavi, pembe, sarı şeklindedir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkçe
Mobil sürümden çık