Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri-ana-gorsel
Son 10 Yılın En İyi Renkleri

Sayfa İçeriği

Moda Sektöründa Son 10 Yılın En İyi Renkleri

Moda, hemen hemen her yıl farklılıklar yaratacak, geçmişten tamamen bağımsız sıçramalar yapar. Fakat bazı yıllarda da bu farklılığı sağlarken eski dönem tarzlarını kendisine yol haritası olarak seçer. Tüm bu arayışlar, farklılık yaratma amacı çatısı altında birleşmektedir. Bundan dolayıdır ki bizler de günlük kombin yaparken sürekli olarak yenilik ve çeşitlilik arayışında oluruz.

Renkler için de aynı şeyleri söylemek fazlasıyla mümkündür. Kalıplaşmış olan ve sokağa çıktığımız an karşımıza çıkan renkler eski dönemlere nazaran fazlasıyla değişkenlik ve çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Bu farklılıkları yaratan da elbette moda ikonlarının fazlasıyla yenilik ve farklılık arayışlarıdır. Hadi birlikte son 10 yıla damga vuran renkleri inceleyelim.

2012- Tangerine Tango

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_Tangerine_Tango
Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri Tangerine Tango

Sarı renginin cana yakın sıcaklığıyla kırmızı renginin adrenaliniyle, enerji veren Tangerine Tango tonu aşkın kusursuz gücünü yansıtmaktadır. Üstelik tangodan başka bir çağrışımda daha bulunmaktadır. Aşk ve huzurun simgesi olan günbatımı…

Bundan dolayı sevgili kombini yaparken de ilk tercihlerinizden olabilecek renklerdendir.

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk siyah olarak önerilmektedir. Sonraki iki renk alternatifi ise beyaz ve lacivert renkleridir.

Yarattığı duygu, ilk izlenimde iddialı görünüm ve tutku’ dur.

2013: Emerald

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_Emerald
Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri Emerald

Değerli taşların rengi olarak zenginliği, doğanın rengi olarak gelişmeyi temsil eden Emerald, 2013 yılının renk tonu olarak seçildi.

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk siyah olarak önerilmektedir. Sonraki iki renk alternatifi ise beyaz ve pastel sarı renkleridir.

Yarattığı duygu, ilk izlenimde güç ve bolluktur.

2014: Radiant Orchid

Yumuşak tonlarla soğuk tonları bir arada barındıran Radian Orchid; 2014’ün özgüven, neşe, sağlık ve sevgi getireceği düşünülerek seçilmiştir.

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_Radiant_Orchid
Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri Radiant Orchid

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk siyah olarak önerilmektedir. Sonraki iki renk alternatifi ise gümüş grisi ve bakır rengi’ dir.

Yarattığı duygu, ilk izlenimde sadelik ve güvendir.

 

2015: Marsala

Zihni, bedeni ve ruhu dinginleştirdiği düşünülen Marsala tonu, Pantone tarafından yılın rengi seçildiği 2015 yılından sonra da fazlasıyla etkisini sürdüren önemli renklerden biri olmuştur. Günümüzde bu etkinliğini yitirmeyen renklerden olan Marsala, tercih edeceğiniz renklerin başında olmalıdır.

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_Marsala
Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri Marsala

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk kahverengi olarak önerilmektedir. Sonraki renk alternatifleri ise sırasıyla siyah, füme, bej ve metalik gri’ dir.

Yarattığı duygu, ilk izlenimde iddialı duruştur.

2016: Rose Quartz ve Serenity

2021 yılı, Pantone’un birden fazla renk belirlediği ilk yıl değil. 2016’da sıcak pembemsi tonla soğuk maviyi bir araya getiren Pantone, yalnızca zindelik ve huzur duygusunu uyandırmayı değil, toplumsal cinsiyet eşitliği için bir mesaj vermeyi de amaçlıyordu.

Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri Greenery

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk kahverengi olarak önerilmektedir. Sonraki renk alternatifleri ise sırasıyla bej, lacivert ve pastel pembe’dir. Eğer pembe nin en doğru tonunu merak ediyorsanız Rose Quartz tonunu öneririz.

Yarattığı duygu; rahatlatıcı görünüm ve sadeliktir.

2017: Greenery

Yeni başlangıçları ifade eden Greenery, Pantone’un seçtiği ikinci yeşil tonu olarak 2017’nin rengi oldu. Sıcak bir renk olmasından dolayı hayatımızda yalnızca giyim de değil dekorasyon ve görsel ürünleri açısından en fazla tercih edilen renkler kategorisinde yer almaktadır.

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_Greenery

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk siyah olarak önerilmektedir. Sonraki renk alternatifleri ise sırasıyla beyaz ve füme’dir. Eğer farklılık yaratmak istediğiniz bir ortama katılacaksanız fazlasıyla alıcı ve sempati yaratan renklerden kırmızı rengini tercih etmenizde fayda var.

Yarattığı duygu; güç ve yeniliktir.

2018: Ultra Violet

Özgünlük ve yaratıcılığı ifade ettiğine inanılan Ultra Violet tonu, Pantone tarafından 2018 yılının rengi olarak seçilmiştir. Sonrasındaki yıllarda da etkinliği özellikle, sporcu kombini olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son yıllarda pek çok spor takımının, forma seçimlerinde kullandığı renklerde fazlasıyla karşımıza çıkmasının sebeplerinden biri belki de budur. Ayrıca elbise seçimlerinde de fazlasıyla karşılaştığımız bir renktir. Ultra Violet, farklı alanlarda kolaylıkla tercih edilebilen bir renk tonu olmasından dolayı günümüzde aynı etkinliğini sürdüren renklerden biridir.

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_Ultra_Violet
Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri Ultra Violet

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk beyaz olarak önerilmektedir. Sonraki renk alternatifleri ise sırasıyla füme ve siyah ’dir. Eğer farklılık yaratmak istediğiniz bir ortama katılacaksanız fazlasıyla alıcı ve sempati yaratan renklerden pastel sarı rengini tercih etmenizde fayda var.

Yarattığı duygu; kalıcı etki ve netliktir.

2019: Living Coral

Pantone, 2019 yılı adına seçmiş olduğu renk olan Living Coral, sürükleyici deneyimi neşe veren hisle beraber taşıyan renk ve doğuştan gelen iyimserliği de temsil etmektedir. Daha net bir kelime kullanmak gerekirse doğallığı en iyi yansıtan renkler kategorisinde yer almaktadır.

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_living_Coral
Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri living Coral

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk taba rengi olarak önerilmektedir. Sonraki renk alternatifleri ise sırasıyla kırmızı ve siyah’ tır. Eğer rengin doğallığını doğa renkleri ile uyumlu bir hale getirmek isterseniz füme rengini tercih etmenizde fayda var.

Yarattığı duygu; doğallık ve özgünlüktür.

2020: Classic Blue

Pantone, 2020 yılında istikrar ve güvenin temsilcisi olan Classic Blue rengini yılın rengi olarak seçmiştir. Pek çok yorumcuya göre daha farklı ve yaratıcı bir renk seçimi olabilirdi. Fakat seçildiği en yakın dönem olan 2020 yılında günlük kombin yaparken en fazla karşılaştığımız renklerden biri olarak yerini almış ve alışkanlıklarımız olan renklerden biri olarak gardırobumuzdaki yerini almıştır.

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_Classic_Blue
Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri Classic Blue

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renk bej rengi olarak önerilmektedir. Sonraki renk alternatifleri ise sırasıyla gümüş grisi ve siyah tır. Eğer rengin en fazla tercih edildiği klasik erkek kombini adına yorumlayacak olursak lacivert renginin en koyu tonu ile en iyi etkiyi yaratabilirsiniz. Eğer kadın kombini adına elbise tercihinde seçeceğiniz renk Classic Blue olacaksa tek renk kombini yani tona ton uyum ile en iyi etkiyi sağlayabilirsiniz.

Yarattığı duygu; netlik ve düzendir.

2021: Illimunating ve Ultimate Gray

Ve işte günümüz 2021…

Pantone tarafından 2021 yılında ilk defa deneyimlediğimiz bir durum ile iki renk seçimi yapıldı. Umudu ifade eden illuminating ve dayanıklılığı çağrıştıran Ultimate Gray…  Illuminating sarısının verdiği iyimserlik ve Ultimate Gray’in verdiği güç 2021 yılında bizde yaratmasını istediği duygular olarak çağrışım yapmaktadır.

Kombin_Modasında_Son_10_Yılın_En_İyi_Renkleri_illimunating_ve_Ultimate
Kombin Modasında Son 10 Yılın En İyi Renkleri illimunating ve Ultimate

Günlük Kombin yaparken renk uyumu açısından en iyi olduğu renkleri yorumlayacak olursak en başa yalnızca bu iki rengin kullanılmasını öngörmek bizler için fazlasıyla kolaylık sağlamaktadır.

Eğer kombin yaparken rengin, en fazla tercih edildiği spor giyim kategorisinde kullanmak isterseniz kontrastı artıracak lacivert, saks mavisi ve siyah tercih edebilirsiniz. Günlük kombin seçiminizde daha casual bir tercih yapmak isterseniz taba ve kahverengi gibi Retro bir tarz yaratabilirsiniz.

Yarattığı duygu; netlik ve düzendir.

Sosyal Kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz:

TikTok
Youtube
Instagram
Facebook
Twitter
Pinterest

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz